Kuchnia to nierzadko serce całego domu. Odpowiednio zaprojektowane pomieszczenie to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłków, ale także do wspólnego spędzania czasu z najbliższymi. Nierzadko panuje przekonanie, że kuchnia na wymiar jest najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania całej przestrzeni. Ile kosztuje wykonanie kuchni na wymiar Gdańsk?

Kuchnia na wymiar - podstawy

Jeśli chodzi o kuchnię na wymiar to niewątpliwą korzyścią jest wykorzystanie wszystkich dostępnych przestrzeni. Tym samym, jest zupełnie inaczej, niż w przypadku kuchni gotowych, które możemy kupić w popularnych salonach meblowych. Rozwiązania związane z tworzeniem spersonalizowanych kuchni na wymiar najczęściej wykorzystywane są w mieszkaniach, gdzie w szczególności liczy się każdy metr kwadratowy.

Podstawą każdej kuchni na wymiar jest przede wszystkim pełne wykorzystanie dostępnego miejsca. Jednak dodatkowym atutem jest niejednokrotnie wyższa jakość wykonania, co gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat.

Od czego zależy cena kuchni na wymiar?

Składowych jest naprawdę wiele. Cena jest uwarunkowana przede wszystkim od powierzchni kuchni, a co za tym idzie - ilości zużytego materiału (liczonego w metrach bieżących). Im większa kuchnia, tym cena będzie oczywiście rosła. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy tworzeniu kosztorysu jest rodzaj materiału. W zależności od tego czy zdecydujemy się na fronty w bardziej tradycyjnym tonie czy postawimy na nutę nowoczesności i wykonamy meble na wysoki połysk, końcowa cena będzie z pewnością odbiegać od odmiennego wariantu.

Dodatkowo cenę mebli kuchennych będzie determimował projekt pomieszczenia. Oznacza to, że zupełnie inna cena będzie dla kuchni, w której jest przewaga szuflad, a jeszcze inna dla pomieszczenia, gdzie królować będą szafki. Wynika to z faktu konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów (np. odpowiednich zawiasów). Cenę może również podnieść rozwiązanie zwane potocznie "cichym domykiem". Zastosowanie dodatkowych elementów pozwalających na bardziej delikatne zamykanie szaf czy szuflad może podnieść finalny koszt.

Kuchnia na wymiar - ile kosztuje?

Tak jak powyżej. Zmiennych jest naprawdę wiele. Bardzo często cena kuchni będzie oscylowała w zakresie około 10 tysięcy złotych. Co nie oznacza, że nie jest możliwe wykonanie jej taniej. Tak samo, jak nie należy przyjmować tej kwoty jako górną granicę.

Należy jednak podkreślić, że wykonanie kuchni na wymiar w Trójmieście to olbrzymie ułatwienie warte inwestycji. Dzięki rozwiązaniu na miarę możemy tylko zyskać.

Urządzanie kuchni od podstaw stanowi nie lada przyjemność, ale i wyzwanie. Na rynku dostępnych jest bowiem tak wiele rozwiązań, że trudno zdecydować się na jedno z nich. Podczas wyboru materiału na kuchenny blat na pewno warto kierować się nie tylko jego wyglądem, ale i późniejszą funkcjonalnością. Poznaj najpopularniejsze rodzaje blatów i sprawdź, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.

Blaty laminowane

Z uwagi na swoją dużą funkcjonalność są najczęściej spotykanym rodzajem we współczesnych kuchniach. Składają się z płyty wiórowej (lub płyty MDF) z przyklejoną na górze warstwą laminatu. Są odporne na zarysowania, zaplamienia, a dzięki swojej korzystnej cenie – dostępne dla wszystkich kupujących. Blaty laminowane świetnie prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach. Użytkownicy cenią je za łatwość utrzymania w czystości oraz bardzo szeroką gamę wzorów i kolorów.

Blaty z konglomeratów kwarcowych

Są wykonane z kruszywa kwarcowego, połączonego spoiwem epoksydowym. Na uwagę zasługują ich różne struktury oraz sposoby wykończenia – od matowych, poprzez chropowate, a skończywszy na polerowanych. Jeśli chcesz, aby blaty z konglomeratów kwarcowych dopełniły Twoją przestrzeń, pamiętaj o tym, aby starannie dobrać do nich meble kuchenne. Trójmiasto słynie z dobrych salonów specjalizujących się w wyposażeniu kuchni.

Blaty stalowe

Z roku na rok zwiększa się ich dostępność oraz zainteresowanie ze strony klientów. Blaty stalowe świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku kuchni o nowoczesnym charakterze. Jeśli interesują Cię nowoczesne meble kuchenne, Gdańsk jest miastem, w którym bez problemu znajdziesz profesjonalnych stolarzy i monterów.

Blaty drewniane

Blaty drewniane są narażone na działanie czynników zewnętrznych – zwłaszcza na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Drewno wymaga regularnego olejowania, jest też podatne na uszkodzenia pod wpływem gorącej temperatury. Łatwo się odbarwia (na przykład na skutek kontaktu z soczystymi warzywami). Decydując się na blat kuchenny z naturalnego drewna, warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Uprzednio zdecydowanie warto też obejrzeć przykładowe drewniane kuchnie – Gdynia skupia na swoim obszarze profesjonalnych stolarzy wykonujących tego typu meble na indywidualne zamówienie.

Blaty kamienne

Najpowszechniejszym kamieniem wykorzystywanym w kuchni jest granit. Klienci najchętniej decydują się na jego ciemną odmianę, choć jasna bywa równie interesująca. Zdecydowanie niepolecany do kuchni jest natomiast marmur.

Blat ze spieków kwarcowych (gresu)

Ten, całkowicie naturalny, materiał cechuje się niską nasiąkliwością, przez co dobrze sprawdza się podczas codziennych prac w kuchni.

Nowoczesne, współcześnie realizowane kuchnie w niczym nie przypominają tych znanych z domów naszych rodziców. Są nowoczesne, przestronne i naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Co tu dużo kryć – są też nieporównywalnie ładniejsze od swoich poprzedników. W jaki sposób zagrać światłem w nowoczesnej kuchni, aby uzyskać funkcjonalną przestrzeń roboczą i komfortowe miejsce do siedzenia?

Dlaczego oświetlenie w kuchni jest tak istotne?

Oświetlenie w kuchni odgrywa ogromną rolę – nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. Kwestię doboru oświetlenia warto dobrać już w momencie, gdy zamawiamy meble na wymiar Gdynia. Już w momencie wykonywania projektu kuchni w Trójmieście najłatwiej zaplanować oraz wykonać wszystkie gniazdka elektryczne i włączniki. Na rynku jest obecnie wiele rozwiązań wspierając doświetlenie kuchennego blatu. Jednym z najchętniej wybieranych przez inwestorów decydujących się na meble kuchenne Gdynia rozwiązań są taśmy typu LED, mocowane w profilu aluminiowym wewnątrz szafki. W przypadku tego typu technologii ważny jest montaż czujki zbliżeniowej, która odpowiada za automatyczne włączenie taśmy LED po podejściu do blatu roboczego.

Oświetlenie blatu roboczego przy użyciu taśmy LED

Inwestorzy indywidualni bardzo chętnie stosują rozwiązania tego typu. Za wykorzystaniem taśm LED do oświetlenia powierzchni blatu roboczego przemawiają przede wszystkim względy praktyczne – taśmy LED dają mocne światło i zapewniają doskonałą widoczność podczas przygotowywania posiłków. Taśmy typu LED umieszcza się w specjalnych aluminiowych profilach ulokowanych w dolnych wieńcach szafek wiszących. W ten sposób tego typu rozwiązania są całkowicie niewidoczne, przez co prezentują się efektownie i z klasą.

W jaki sposób zaakcentować wyspę kuchenną przy użyciu oświetlenia?

Najbardziej efektownie prezentuje się kuchenna wyspa wtedy, gdy jest oświetlona zgrabnymi lampami zwisającymi z góry. Dają one punktowe światło, a od mocy żarówek i temperatury barwowej światła zależy siła i jakość oświetlenia tej powierzchni w kuchni.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży wiemy, że najlepsze są kompletne i wygodne rozwiązania. Dlatego przygotowaliśmy ofertę, dzięki której nie będziesz musiał martwić się o zrealizowanie poszczególnych elementów związanych z wyposażeniem Twojej kuchni – wszystkim zajmie się nasza firma.

Idealna kuchnia od pomysłu do montażu

Decydując się na skorzystanie z naszych usług masz pewność, że wszystkimi etapami związanymi z wykonaniem idealnej kuchni zajmie się jedna firma. W oparciu o Twoje sugestie, nasi specjaliści stworzą projekt, który pozwoli na wprowadzanie przez Ciebie zmian oraz wizualizację efektu końcowego, a tym samym zapewnienie maksymalnej satysfakcji.

Niezależnie od powierzchni oraz kształtu Twojej kuchni, dobierzemy rozwiązania, dzięki którym będzie jak najbardziej funkcjonalna, a tym samym zapewniająca wygodę podczas przyrządzania posiłków. Podczas wizyty w naszym salonie możesz zobaczyć wszystkie oferowane przez nas materiały, w oparciu o które przygotujemy dla Ciebie zabudowę kuchenną.

Na koniec, nasi profesjonaliści przywiozą i zamontują meble w Twoim domu. Dzięki temu, nie będziesz musiał martwić się o znalezienie innej firmy, która się tym zajmie.

Kompleksowe wsparcie na każdym etapie

Studio mebli kuchennych Fama Design zapewni Ci wsparcie na każdym etapie aranżacji kuchni. Dbamy o Twój czas i komfort, dlatego osobiście ustalamy z Tobą wszystkie szczegóły oraz dotrzymujemy terminów. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, aby jak najlepiej sprostać oczekiwaniom i potrzebom naszych Klientów.

Przygotowanie projektu, wykonanie mebli oraz ich zamontowanie przez tę samą firmę, to nie tylko oszczędność czasu i wykluczenie ryzyka nieporozumień, ale przede wszystkim gwarancja profesjonalizmu i wysokiej jakości zastosowanych rozwiązań, przekładających się na trwałość i funkcjonalność naszych szafek, półek i blatów. W celu uzyskania odpowiedzi na jakiekolwiek pytania związane z kuchniami pod klucz, zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź odwiedzenia jednego z naszych punktów, znajdujących się w Gdańsku i Gdyni.

Idealna kuchnia powinna być nie tylko stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie wyposażenie, dopasowane do indywidualnych oczekiwań każdego Klienta oraz powierzchni pomieszczenia.

Dzięki nowoczesnym systemom, nawet niewielka kuchnia może stać się miejscem, które pomieści wszelkie sprzęty i akcesoria, pozwalając na podejmowanie kulinarnych wyzwań. Choć ich zastosowanie wiąże się zwykle z dodatkowym wydatkiem, zapewnia wygodę i pozwala na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, co jest szczególnie ważne w małych kuchniach.

Nowoczesne systemy do mebli kuchennych

Przygotowywanie mebli kuchennych na wymiar daje możliwość zastosowania rozwiązań, które trudno znaleźć w ogólnie dostępnych szafkach czy szufladach. Firma Fama Design oferuje nowoczesne systemy, dzięki którym meble stają się jeszcze bardziej funkcjonalne i przyjemne w użytkowaniu.

Nasze doświadczenie w branży, pozwala nam dobierać rozwiązania praktyczne i wygodne zarazem. Dlatego umożliwiamy przygotowanie szafek, których fronty otwierają się w zróżnicowany sposób. Coraz większą popularność zyskują szafki otwierane do góry, które pozwalają zaoszczędzić dodatkową przestrzeń. Innym rozwiązaniem są fronty otwierane pionowo. Stosowane są w nich siłowniki, chroniące przed samoistnym zamykaniem się drzwiczek.

Wśród nowatorskich rozwiązań, stosowanych zarówno w szafkach, jak i szufladach, wyróżnić można spowalniacze, które zapobiegają trzaskaniu drzwiczek czy szuflad, chroniąc meble przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stosowanie spowalniaczy zwiększa również bezpieczeństwo użytkowników.

Cargo – idealne rozwiązanie do kuchni

Wysuwane kosze na szynach są świetnym rozwiązaniem, które nie tylko ułatwia dostęp do rzeczy znajdujących się w szafkach, ale przede wszystkim, daje możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni nawet małej kuchni. Kosze Cargo, przygotowywane przez nas na zamówienie, mogą mieć niemal każdy rozmiar. Dzięki temu, mogą zostać zastosowane nawet w wąskiej wnęce. W zależności od wielkości kosza, mogą służyć do przechowywania garnków i patelni, sprzętu kuchennego bądź produktów przechowywanych w pojemnikach. Meble wzbogacone o dodatkowe systemy, z pewnością przypadną do gustu wszystkim klientom, poszukującym wygodnych i niezawodnych rozwiązań.

Planujesz remont i odświeżenie swojej kuchni? Szukasz rozwiązań, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również i modne? Poznaj najważniejsze trendy w projektowaniu kuchni, które będą nas inspirować w najbliższych miesiącach.

Trend numer jeden: alternatywa dla kuchennej wyspy

Współczesne ceny mieszkań sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup mniejszego metrażu. Ograniczona przestrzeń często wymusza na inwestorach stosowanie sprytnych rozwiązań, które z jednej strony nie będą zajmować zbyt wiele miejsca, a z drugiej zapewnią rodzinie funkcjonalność. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na alternatywę dla wyspy – półwysep z praktycznym blatem roboczym, połączonym z jednej strony z szafkami kuchennymi. Studio mebli Gdynia ma doświadczenie w realizacji nowoczesnych rozwiązań na miarę potrzeb.

Trend numer dwa: wyrafinowana czerń

Przez miesiące dominacji kuchni bardzo jasnych, opartych na bieli i szarości, pojawia się trend bazujący na eleganckiej i wyrafinowanej czerni. Fronty szafek kuchennych, a nawet ściany, zyskują ciemną barwę. W nowej palecie kolorów nie brakuje też bogatych odcieni brązu, ciemnej szarości i beżu.

Trend numer trzy: inteligentne kuchnie

Współczesne kuchnie Trójmiasto mają pomagać człowiekowi w wykonywaniu codziennych obowiązków – pieczeniu, gotowaniu, smażeniu, zmywaniu – a przy okazji uprzyjemniać czas. Do tego ostatniego służą płaskie ekrany multimedialne. Interesującym rozwiązaniem są także lodówki wyposażone w informację, które z produktów są na wyczerpaniu czy ekspres do kawy, który przygotowuje napar chwilę po przebudzeniu domowników.

Trend numer cztery: kuchnia w odcieniu kamieni szlachetnych

Skandynawska stylistyka wyraźnie znudziła się inwestorom, którzy aktualnie gustują raczej w ciemniejszych kuchniach, na przykład tych w barwie drogocennych klejnotów. Nowoczesne projektowanie kuchni Gdańsk opiera się na szmaragdowej zieleni, amarancie, granacie i czerni. Ta paleta odcieni buduje wrażenie luksusowego wnętrza. Ciemna kolorystyka doskonale prezentuje się w większych i bardziej przestronnych kuchniach.

Kiedy urządzamy kuchnię w mieszkaniu w bloku lub w domku jednorodzinnym jednym z istotnych elementów jest zakup odpowiedniego systemu przeznaczonego do odprowadzania zapachów. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu rozwiązań, jednak nie wszystkie są odpowiednie do każdego rodzaju pomieszczenia.

Jednym z częstych dylematów, z którym stykają się osoby poszukujące odpowiedniego urządzenia jest pytanie – okap czy pochłaniacz – co wybrać?

Poniżej przedstawimy w skrócie czym charakteryzują się oba te rozwiązania.

Zacznijmy od okapu połączonego rurą do komina, czyli od wyciągu.

Tego typu system podłącza się do wentylacji. W ten sposób wszelkie zanieczyszczenia są odprowadzane na zewnątrz budynku.

Oprócz neutralizacji zapachów, okap odprowadza ciepło z gotowania, przez co kuchnia nie przegrzewa się i panuje w niej odpowiednia temperatura.

W porównaniu do pochłaniacza wyciąg jest tańszy w utrzymaniu, jednak nie ma możliwości, aby zamontować go w każdym miejscu. Z tego względu, że system oczyszczający musi być podłączony do kanału wywiewnego, wymagane jest, aby okap zlokalizowany był blisko komina. W przeciwnym razie należy pomyśleć o zamontowaniu odpowiedniej rury odprowadzającej.

Alternatywą dla okapu w formie wyciągu jest pochłaniacz, czyli system oczyszczania niepodłączony do komina.

Tego typu rozwiązanie sprawdza się doskonale wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanału wentylacyjnego. Urządzenie działa na zasadzie obiektu zamkniętego – po przefiltrowaniu oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia. Należy tylko zadbać o dostęp do energii elektrycznej. To rozwiązanie sprawdzające się idealnie w blokach.

W przypadku pochłaniaczy wykorzystuje się wymienne filtry z fizeliny o krótszej żywotności oraz wersje węglowe wystarczające na rok tudzież niewymienne wersje z aluminium lub stali.

Pochłaniacze filtrują zapachy i zapobiegają osadzaniu się tłuszczu na meblach, jednak w odróżnieniu od okapów w formie wyciągu nie schładzają powietrza w kuchni i są mniej wydajne.

Pamiętajmy zatem, aby przed wyborem okapu w formie wyciągu lub pochłaniacza zastanowić się, jakie funkcje systemów oczyszczających sprawdzą się w naszym wypadku najlepiej i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję.

Kupiłeś mieszkanie lub dom i już nie możesz się doczekać jego urządzania? Własne cztery kąty to marzenie wielu osób – przede wszystkim dlatego, że w końcu można zaaranżować wszystko po swojemu. Dzisiaj chcieliśmy zająć się jednym z elementów wykańczania własnego lokum, a mianowicie wyborem sprzętów AGD do kuchni.

Kuchnia to niewątpliwie bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu, a obecne w niej sprzęty są stale używane. Dlatego tak ważne jest to, by wybrać urządzenia wysokiej jakości, z których korzystanie będzie przyjemnością przez długie lata.

Po pierwsze: spójność

Choć to może wydawać się mało istotne, w rzeczywistości jest jednak bardzo ważne. Mowa tu oczywiście o spójności kolorystyki i stylistyki sprzętów AGD z wyposażeniem całej kuchni. Obecnie na rynku sprzedawane są urządzenia utrzymane w nowoczesnej oraz tradycyjnej estetyce, a także te w stylu vintage. Można również wybierać spośród niezliczonej kolorystyki tych produktów.

Po drugie: sprzęty do zabudowy czy wolnostojące?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć indywidualnie. Czy zależy mu na tym, by cała kuchnia miała takie same fronty czy może jednak warto odsłonić piękny wygląd poszczególnych urządzeń? To drugie rozwiązanie wiąże się niewątpliwie z nieco większym wysiłkiem, ponieważ trzeba zadbać o to, by wszystko do siebie pasowało, ale z drugiej strony jest ekonomiczniejsze.

Po trzecie: funkcjonalność

Jesteś miłośnikiem wypieków? W takim razie na pewno przydadzą Ci się szerokie możliwości nowoczesnych piekarników. W innym przypadku do codziennego używania wystarczą tylko te podstawowe. Tak jest z każdym sprzętem AGD - nie tylko kuchennym. Nie warto przecież przepłacać za możliwość np. odświeżania przez pralkę ubrań parą wodną, jeżeli odzież mocno się brudzi i potrzebna jest pralka, która potrafi dogłębnie czyścić w wysokiej temperaturze.

Warto też zwrócić uwagę na długość gwarancji – im dłuższa, tym lepiej.

Do końca maja sprzęty AGD marki Franke oferujemy w niezwykle atrakcyjnych cenach. Proponujemy stylowe okapy ścienne i wyspowe, zlewozmywaki stalowe oraz te z fragranitu ze specjalną technologią antybakteryjną. Uwagę naszych Klientów powinny przyciągnąć też baterie kuchenne tego producenta. Występują one w tak wielu wersjach stylistycznych, kształtach i cenach, że na pewno każdy z naszych Klientów znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jeżeli szukają Państwo akurat urządzeń AGD, marka Franke to doskonały wybór!

Na gotowaniu spędzamy dużą część naszego czasu w ciągu dnia. Rośnie popularność zdrowego, świadomego odżywiania, które wymaga od nas dłuższego przygotowywania posiłków. Według badań lubimy gotować, a w ciągu tygodnia spędzamy przynajmniej ok. 6 godzin na tworzenie pysznych dań. Odpowiednia aranżacja, przyjemna estetyka i funkcjonalność zdecydowanie pomagają umilić ten czas i ułatwić smażenie, pieczenie czy grillowanie. Wychodzimy naprzeciw tym wymaganiom i tworzymy wyjątkowe projekty kuchni oraz mebli kuchennych.

Odpowiednie zaprojektowanie tego pomieszczenia wiąże się z szeregiem zależności i problemów, które tutaj postaramy się pokrótce omówić. Przedstawimy na co zwracamy uwagę przy tworzeniu projektów:

  • Meble kuchenne muszą być dopasowane do naszych potrzeb – gdy gotujemy często, dla siebie lub dla przyjaciół, dobrym pomysłem jest zamontowanie dodatkowych szafek na np. przyprawy czy produkty spożywcze. Z kolei dla osób przygotowujących potrawy w mniejszym gronie, duża ilość szaf może okazać się zbędna i lepiej można wykorzystać przestrzeń na wstawienie urządzeń AGD. Poprawnie wykonane kuchnie powinny posiadać wolną przestrzeń między punktami witalnymi tego pomieszczenia – lodówką, zlewem, sprzętami AGD i szafką z naczyniami. Ważne jest intuicyjne rozmieszczenie mebli, by nie błądzić długo w poszukiwaniu np. sztućców.
  • Następnie niezwykle istotne jest dobranie odpowiednich płyt i innych materiałów, które powinny być wytrzymałe i solidne. Dobrze wykonane projekty mebli kuchennych charakteryzują się uniwersalnością i tym, że nawet po upływie kilku lat ich wygląd nadal będzie świeży i modny. Wybranie odpowiedniego sprzętu AGD jest także niezwykle istotne, choć tutaj powinniśmy patrzeć bardziej na funkcjonalność niż wygląd. Dziś wybór jest bardzo szeroki i to od nas zależy, czy wolimy zabudowane czy bardziej otwarte rozwiązania. Odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni to nie lada wyzwanie, zarówno dla dużych, jak i małych pomieszczeń. W tym wypadku lepiej postawić na doświadczenie profesjonalistów niż na własną intuicję.
  • Kolorystyka mebli, wybór odpowiedniego oświetlenia oraz spójność efektu, który będziemy chcieli stworzyć. Powinniśmy dobrać kolorystykę i styl aranżacji do naszego gustu – musimy czuć się w nim dobrze i swobodnie. Z kolei dobre oświetlenie to zupełna podstawa, praktyczny żyrandol potrafi w całości zmienić wygląd pomieszczenia.

Mając na uwadze powyższe punkty, warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy pomogą stworzyć wyjątkowe meble i projekty kuchni na wymiar.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest łazienka. Coraz częściej składa się ona z części sanitarnej, kąpielowej i umywalkowej. Powinny być one oddzielone od siebie, a jednocześnie tworzyć harmonijną przestrzeń. Dlatego warto zadbać o prawidłowe urządzenie łazienki, zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu, unikniemy chaosu przestrzennego i zyskamy przyjemne, funkcjonalne wnętrze.

Odległości

Odgrywają bardzo ważną rolę w ergonomicznej przestrzeni. Aby korzystanie z wszelkich urządzeń było wygodne i praktyczne, należy zachować odpowiednie odległości między nimi oraz powierzchnię funkcjonalną, która umożliwi nam swobodne poruszanie się po łazience. Dlatego, jeśli pozwala na to metraż, warto zastosować się do pewnych zasad przestrzennych, zalecanych podczas aranżowania łazienki.

W zależności od tego, czy zdecydujemy się na wannę czy kabinę prysznicową, powinniśmy zastosować przed nią pustą przestrzeń. W pierwszym przypadku powinna ona wynosić 70x100cm, w drugim natomiast 80x90cm. Toaleta powinna być ulokowana tak, aby zachować przed nią niezagospodarowany prostokąt o wymiarach 60x80cm, a do wygodnego korzystania z umywalki potrzebna jest przestrzeń wynosząca 100x70cm. Warto dodać, że wspomniane strefy mogą ściśle ze sobą sąsiadować, a nawet się przenikać, jednak ich zastosowanie znacznie zwiększy użyteczność pomieszczenia.

Jakie meble wybrać?

Niezależnie od tego jak dużą łazienkę mamy do dyspozycji, nie może zabraknąć w niej mebli, w których będziemy mogli przechowywać m.in. kosmetyki, przybory toaletowe, detergenty czy środki higieniczne. Zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych pomieszczeń, najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem będą szafki podumywalkowe, szczególnie wersje posiadające głębokie szuflady. Dzięki nim, z łatwością można zobaczyć całą ich zawartość i wyjąć potrzebny produkt. Ponadto, nie trzeba uwzględniać dodatkowego miejsca na otwierane drzwi, w przypadku standardowych szafek. Warto wybrać wersje podwieszane, dzięki którym wnętrze wyda się bardziej przestronne.

Zarówno producenci zabudów na wymiar, jak również korzystające z nich później osoby mają podobne cele – wszyscy chcą, by zamontowane w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym meble kuchenne na wymiar przez wiele lat dawały satysfakcję z codziennego użytkowania. Dotyczy to zarówno ich strony praktycznej, jak również estetycznej.

Zależy nam na tym, by nasze kuchnie na wymiar służyły naszym klientom przez jak najdłuższy czas. Co prawda zawsze przykładamy dużą wagę do tego, by nasze meble kuchenne były wykonane z materiałów najwyższej jakości i by były wytrzymałe na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki jest specyficznym miejscem, w którym blaty i obudowy narażone są na czynniki takie jak gorące temperatury, para, woda i inne ciecze oraz resztki żywności. W takich warunkach nawet najlepsze meble mogą się niszczyć, jeśli nie będzie się o nie należycie dbało.

Meble na wymiar – o czym należy pamiętać?

Dbanie o zabudowy kuchni na wymiar to w gruncie rzeczy nic innego niż racjonalne korzystanie ze wszystkich wykorzystywanych przez nas urządzeń i narzędzi, często zgodnie z ich instrukcjami. Meble kuchenne nie wymagają specjalnego traktowania – mają nam ułatwiać organizację pracy i przygotowywanie posiłków. Wszystko należy jednak robić ze zdrowym rozsądkiem. O czym zatem należy pamiętać, jeśli chcemy, by nasze kuchnie na wymiar mogły być użytkowane przez długi czas?

Produkowane dzisiaj meble kuchenne na wymiar wyposażone są zazwyczaj w wytrzymałe blaty, które cechują się odpornością na zarysowania, wgniecenia i dużą temperaturę. Nie należy jednak bezpośrednio na nich kroić żywności czy uderzać tępymi i ostrymi narzędziami. Można natomiast stawiać na nich naczynia z wrzącą wodą, pod warunkiem, że nie są to patelnie lub metalowe garnki – w tych przypadkach bezwzględnie należy pamiętać o podkładkach.

Uwaga na wodę i parę

Wiele szkód może wyrządzić również utrzymująca się przez dłuższy czas na powierzchni blatu woda – na jej niekorzystne działanie narażone są przede wszystkim drewniane fronty. Jeśli zatem podczas przyrządzania posiłku na meble kuchenne rozlała nam się szklanka z wodą, nie zwlekajmy z jej starciem do skończenia prac. W ogóle warto pamiętać o zasadzie, by sprzątać krótko i często zamiast długo i rzadko. Poza tym, że starte od razu zabrudzenia nie wyrządzą najprawdopodobniej żadnych przykrych konsekwencji, to w dodatku świeże zabrudzenia są dużo łatwiejsze do usunięcia.

Dla mebli kuchennych bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, przede wszystkim w trakcie przyrządzania posiłków. Elementom takim jak wspomniane wcześniej drewniane fronty na wymiar może zaszkodzić nie tylko wylana bezpośrednio na nie woda, ale również długo utrzymująca się na ich powierzchni para. W trakcie gotowania pamiętajmy zatem zawsze o włączonym okapie, uchylonym oknie oraz odpowiednim stanie kratek wentylacyjnych. By zminimalizować ryzyko powstawania wilgoci warto pozostawić włączony okap jeszcze przez kilka minut po zakończeniu gotowania.

Choć może się wydawać to nieoczywiste, dla stanu blatów i frontów na wymiar duże znaczenie mają także inne urządzenia, takie jak zmywarka czy piekarnik. Zmywarkę, która właśnie skończyła pracować, należy otworzyć dopiero po kilkunastu minutach, kiedy nie będzie ulotni się z niej gorąca para wodna. Tę samą zasadę należy stosować w przypadku piekarnika.

Czym czyścić meble kuchenne?

Standardowe zabrudzenia na blatach lub frontach kuchennych na wymiar należy czyścić wilgotną ściereczką lub gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń, a następnie czystą wodą. Na samym końcu całość należy wytrzeć suchym ręcznikiem. Pamiętajmy, by środki pielęgnujące, z których korzystamy były czyste i miękkie. Unikajmy nieorganicznych rozpuszczalników oraz metalowych druciaków. Sporadyczne cięższe zabrudzenia, jak np. lakiery czy farby można usuwać wykorzystując wacik nasączony spirytusem lub rozpuszczalnikiem organicznym.

To tutaj przygotowujemy obiady dla rodziny i przyjaciół, jemy wspólne posiłki oraz spędzamy dużą część wolnego czasu. Wszystkim nam zależy zatem na tym, by projekty kuchni zwracały uwagę zarówno na funkcjonalność i praktyczność pomieszczenia, jak również na jego estetykę. Chodzi przecież o to, by w tym miejscu dobrze się czuć.

Żeby jednak projekty kuchni spełniały wszystkie nasze potrzeby użytkowe i estetyczne, trzeba dobrze przemyśleć to, jakie meble kuchenne wybrać. Pod uwagę musimy wówczas wziąć nie tylko to, czy odpowiada nam styl projektu mebla oraz jego kolor, ale również to, z jakiego jest on wykonany materiału. Do wyboru mamy między innymi fronty fornirowane, MDF czy drewniane. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Czym się różnią i jakie mają zalety oraz wady?

Meble kuchenne – projekty drewniane

Ponadczasowa elegancja i wysoka estetyka, jednym słowem: klasyka. Tak możnaby opisać projekty mebli kuchennych drewnianych. Materiał ten od wielu dekad chętnie wykorzystywany jest nie tylko do produkcji łóżek, stołów i krzeseł, ale także zabudów. Szlachetny materiał oraz głęboka barwa sprawiają, że projekty kuchni drewnianych dobrze sprawdzają się w domach i mieszkaniach urządzonych w tradycyjny sposób.

Skojarzenia tradycyjnych projektów wnętrz z frontami drewnianymi pogłębiają z pewnością możliwości obróbki frontów wykonanych z tego materiału. Można uzyskać na nich dekoracyjne frezy lub nadać im różne kształty. Możliwość obróbki – wraz z opcjonalnym dekoracyjnym postarzaniem materiału – sprawia, że drewniane fronty często wybierane są przez amatorów stylu vintage.

Wyjątkowość drewna polega jednak na tym, że równie dobrze co do wnętrz urządzonych retro, nadaje się ono do projektów kuchni nowoczesnych. Różnorodność gatunków - na przykład dąb, olcha, jesion, buk czy jawor – oraz odcieni sprawia, że drewno znakomicie sprawdza się także w minimalistycznych aranżacjach współczesnych.

Elegancki wygląd, wytrzymałość materiału oraz możliwość dopasowania do różnych aranżacji sprawia, że fronty drewniane cieszą się dużą popularnością. Do nielicznych wad tego rozwiązania należy z pewnością zaliczyć wysoką cenę projektów mebli kuchennych. Decydując się na zakup frontów drewnianych należy pamiętać także o tym, że materiał ten źle znosi wilgoć i wodę, co sprawia, że większą wagę trzeba przykładać do pielęgnacji i dbania o meble.

Projekty kuchni fornirowanych

Meble kuchenne tego typu z roku na rok stają się coraz popularniejszą – dodatkowo tańszą – alternatywą dla wariantów drewnianych. Fronty fornirowane najczęściej wykonane są z płyty wiórowej, którą na końcu okleja się warstwą drewna naturalnego, zwaną właśnie fornirem. Z uwagi na wspomniane przez nas wcześniej właściwości drewna – czyli dużą podatność na wilgoć i temperatury – wiele osób sądzi, że tego typu rozwiązania nie sprawdzają się w pomieszczeniu, w którym często mamy do czynienia z gorącą parą, wodą i wysokimi temperaturami. By zapobiec szybkiemu niszczeniu mebli kuchennych fornir pokrywa się jednak warstwą lakieru, który nie tylko chroni fronty przed wilgocią, ale również spełnia funkcje estetyczne. Istnieją bowiem projekty mebli kuchennych fornirowanych o powierzchni matowej lub z połyskiem.

Różne rodzaje lakierów oraz delikatność i powtarzalność struktury materiału sprawiają, że fronty fornirowane dobrze pasują do nowoczesnych mieszkań, w których dominują jasne odcienie i w których pożądane jest poczucie przestrzenności. Meble fornirowane mają jednak swoje wady. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na delikatność samego materiału. Płyty takie są względnie miękkie, istnieje więc ryzyko uszkodzenia ich powierzchni przy silnych uderzeniach.

Wytrzymałe fronty MDF

Fronty wykonane z MDF (Medium-density fibreboard) to kolejne rozwiązania, które zastosowanie znajdują w meblach w stylu nowoczesnym. Płyty MDF otrzymuje się poprzez połączenie zmielonego drewna oraz związków organicznych. Uzyskany w ten sposób materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością na wiele czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

Projekty mebli kuchennych MDF cechują się ponadto dużymi możliwościami obróbki. Na płytach tego typu można za pomocą frezowania uzyskiwać ozdobne żłobienia. Dodatkowym atutem frontów MDF jest ich uniwersalność – mogą one być wykonane zarówno w jednolitych barwach, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych, jak również w wariantach imitujących drewno, które spodobają się osobom oczekującym projektów wzbogaconych o klasyczny sznyt.

Właściwości płyt MDF zależą w dużej mierze od rodzaju ich pokrycia. Folia PCV jest na przykład podatna na wysokie temperatury, przez co lepiej unikać zestawiania jej w pobliżu piekarnika. Bardziej odporne na wysokie temperatury (oraz na wilgoć) są natomiast warianty lakierowane.

ZarejestrujStudio mebli, projektowanie kuchni, kuchnie na wymiar, meble na wymiar, meble kuchenne, Gdańsk, Gdynia, Trójmiasto
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ZGODA