img

Okap czy pochłaniacz - co wybrać?

Kiedy urządzamy kuchnię w mieszkaniu w bloku lub w domku jednorodzinnym jednym z istotnych elementów jest zakup odpowiedniego systemu przeznaczonego do odprowadzania zapachów. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu rozwiązań, jednak nie wszystkie są odpowiednie do każdego rodzaju pomieszczenia.

Jednym z częstych dylematów, z którym stykają się osoby poszukujące odpowiedniego urządzenia jest pytanie – okap czy pochłaniacz – co wybrać?

Poniżej przedstawimy w skrócie czym charakteryzują się oba te rozwiązania.

Zacznijmy od okapu połączonego rurą do komina, czyli od wyciągu.

Tego typu system podłącza się do wentylacji. W ten sposób wszelkie zanieczyszczenia są odprowadzane na zewnątrz budynku.

Oprócz neutralizacji zapachów, okap odprowadza ciepło z gotowania, przez co kuchnia nie przegrzewa się i panuje w niej odpowiednia temperatura.

W porównaniu do pochłaniacza wyciąg jest tańszy w utrzymaniu, jednak nie ma możliwości, aby zamontować go w każdym miejscu. Z tego względu, że system oczyszczający musi być podłączony do kanału wywiewnego, wymagane jest, aby okap zlokalizowany był blisko komina. W przeciwnym razie należy pomyśleć o zamontowaniu odpowiedniej rury odprowadzającej.

Alternatywą dla okapu w formie wyciągu jest pochłaniacz, czyli system oczyszczania niepodłączony do komina.

Tego typu rozwiązanie sprawdza się doskonale wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanału wentylacyjnego. Urządzenie działa na zasadzie obiektu zamkniętego – po przefiltrowaniu oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia. Należy tylko zadbać o dostęp do energii elektrycznej. To rozwiązanie sprawdzające się idealnie w blokach.

W przypadku pochłaniaczy wykorzystuje się wymienne filtry z fizeliny o krótszej żywotności oraz wersje węglowe wystarczające na rok tudzież niewymienne wersje z aluminium lub stali.

Pochłaniacze filtrują zapachy i zapobiegają osadzaniu się tłuszczu na meblach, jednak w odróżnieniu od okapów w formie wyciągu nie schładzają powietrza w kuchni i są mniej wydajne.

Pamiętajmy zatem, aby przed wyborem okapu w formie wyciągu lub pochłaniacza zastanowić się, jakie funkcje systemów oczyszczających sprawdzą się w naszym wypadku najlepiej i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję.