img

Jak stworzyć ergonomiczną łazienkę

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest łazienka. Coraz częściej składa się ona z części sanitarnej, kąpielowej i umywalkowej. Powinny być one oddzielone od siebie, a jednocześnie tworzyć harmonijną przestrzeń. Dlatego warto zadbać o prawidłowe urządzenie łazienki, zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu, unikniemy chaosu przestrzennego i zyskamy przyjemne, funkcjonalne wnętrze.

Odległości

Odgrywają bardzo ważną rolę w ergonomicznej przestrzeni. Aby korzystanie z wszelkich urządzeń było wygodne i praktyczne, należy zachować odpowiednie odległości między nimi oraz powierzchnię funkcjonalną, która umożliwi nam swobodne poruszanie się po łazience. Dlatego, jeśli pozwala na to metraż, warto zastosować się do pewnych zasad przestrzennych, zalecanych podczas aranżowania łazienki.

W zależności od tego, czy zdecydujemy się na wannę czy kabinę prysznicową, powinniśmy zastosować przed nią pustą przestrzeń. W pierwszym przypadku powinna ona wynosić 70x100cm, w drugim natomiast 80x90cm. Toaleta powinna być ulokowana tak, aby zachować przed nią niezagospodarowany prostokąt o wymiarach 60x80cm, a do wygodnego korzystania z umywalki potrzebna jest przestrzeń wynosząca 100x70cm. Warto dodać, że wspomniane strefy mogą ściśle ze sobą sąsiadować, a nawet się przenikać, jednak ich zastosowanie znacznie zwiększy użyteczność pomieszczenia.

Jakie meble wybrać?

Niezależnie od tego jak dużą łazienkę mamy do dyspozycji, nie może zabraknąć w niej mebli, w których będziemy mogli przechowywać m.in. kosmetyki, przybory toaletowe, detergenty czy środki higieniczne. Zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych pomieszczeń, najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem będą szafki podumywalkowe, szczególnie wersje posiadające głębokie szuflady. Dzięki nim, z łatwością można zobaczyć całą ich zawartość i wyjąć potrzebny produkt. Ponadto, nie trzeba uwzględniać dodatkowego miejsca na otwierane drzwi, w przypadku standardowych szafek. Warto wybrać wersje podwieszane, dzięki którym wnętrze wyda się bardziej przestronne.